Olejek słonecznikowy pozyskiwany jest z nasion rośliny, którą zna każdy nas. Mowa tu oczywiście o słoneczniku, żółtym kwiatuszku uprawianym prawie na całym świecie. Płyn wytwarzany jest w procesie mechanicznego tłoczenia na zimno – w takiej formie zawiera najwięcej składników odżywczych. Ma żółty kolor i charakterystyczny zapach.
Należy przechowywać go w chłodnym i zacienionym miejscu.
Olejek słonecznikowy może być wykorzystywany zarówno w przemyśle kosmetycznym, jak i spożywczym. Należy jednak pamiętać, że olejek kosmetyczny różni się nieco od oleju służącego do smażenia. Pierwszy z nich nie podlega procesom rafinacji, czyli oczyszczaniu. Dzięki temu kosmetyczny olejek słonecznikowy zawiera wiele cennych właściwości i składników. Znajdziemy wśród nich między innymi: nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E i minerały (selen, cynk, miedź i żelazo). Drugi rodzaj olejku poddaje się rafinacji po to, aby zmienić w nim zawartość kwasu oleinowego. Spożywczego olejku słonecznikowego niestety nie wolno wykorzystywać w celach kosmetycznych.
Jakie właściwości posiada olejek słonecznikowy? Ma działanie nawilżające i oczyszczające. Wzmacnia ochronną barierę lipidową naskórka, zapobiega uszkodzeniom mechanicznym i chemicznym. Zabezpiecza włosy przed promieniowaniem słonecznym, zanieczyszczeniami powietrza i innymi szkodliwymi czynnikami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego. Opóźnia procesy starzeniowe skóry i włosów, neutralizuje wolne rodniki i wspomaga regenerację komórek naskórka. Łagodzi podrażnienia, niweluje stany zapalne skóry i koi wszelkie skórne alergie. Ma działanie normalizujące, antyseptyczne i przeciwzapalne. Reguluje pracę gruczołów łojowych, ogranicza wydzielanie sebum, pomaga w walce z łupieżem. Ponadto, olejek słonecznikowy wygładza, nabłyszcza i pomaga w ułożeniu każdej fryzury. Domyka łuski włosowe, pomaga ujarzmić kosmyki, w tym tzw. baby hair.
Olejek słonecznikowy może być wykorzystywany nie tylko podczas pielęgnacji skóry głowy i włosów. Bardzo dobrze sprawdzi się jako preparat do masażu, demakijażu lub oczyszczania twarzy metodą OCM (Oil Cleansing Method). Produkt bez problemów rozprowadza się po powierzchni skóry ciała i twarzy, szybko się wchłania i nie zostawia tłustej warstwy. Może okazać się pomocny podczas walki z trądzikiem lub zaskórnikami. Równie popularne jest płukanie ust olejkiem słonecznikowym. W ten sposób przywracamy i wzmacniamy naturalną mikroflorę śluzówki jamy ustnej.
zawsze mnie zastanawia jak to możliwe, że olejki nakłądane na włosy „regulują pracę gruczołów łojowych” 🙂
Ciekawe jaki ma zapach bo ten do smażenia to raczej nie ciekawy..
Gdzie go można kupić bo jakoś nigdy go nie widzialam ???/
w każdej lepiej zaopatrzonej ekodrogerii , w niektórych sklepach ze zdrową żywnością są półki z kosmetykami i oczywiście przez internet 🙂
Musze sprawdzic koniecznie ja tak zachwalacie. Ja do tej pory używalam kokosowego ( oczywiscie) oraz olejku z pestek malin.
Ja też całkiem niedawno usłyszalam o nim pierwszy raz w sklepie z eko kosmetykami kupiłam i używam do demakijązu.
Ja też! Ten olejek jest lepszy niż najlepsze mleczko do demakijażu
Nie zatyka porów i wbrew pozorom skóra nie jest po nim tłusta.
No właśnie! Ostatnio wszędzie tylko kokosowy albo arganowy
Chyba troche niedoceniony jako olejek kosmetyczny.
Nie miałam pojęcia że ma tyle zalet i w sumie to nigdy nie słyszałam żeby używać go do włosów
czy wy w ogole czytacie te teksty czy po prostu nic nie rozumiecie? Przecież jest napisane, że kosmetyczny różni się od tego do smażenia frytek!
to moge ten z biedry nalozyc na wlosy???
idealny!.. Do smażenia frytek XD