Wiele mówi się o pielęgnacji włosów naturalnymi metodami, zaleca się stosowanie domowych metod pielęgnacyjnych, sięganie po oleje roślinne i wykonywanie domowej roboty kosmetyków. Co zrobić, jeśli potrzebujemy kompleksowego nawilżenia i męczy nas problem osłabionych włosów z tendencją do wypadania? Rozwiązaniem problemu może być płukanka do włosów na bazie siemienia lnianego.

Czego potrzebujemy do zrobienia domowej płukanki?

 • 1 łyżka nasion z lnu (siemienia lnianego),
 • 1 łyżeczka olejku lnianego,
 • 2 szklanki zimnej wody.

Jak przygotować lnianą płukankę do włosów?

 1. Najpierw należy zagotować wodę (tylko jedną szklankę). Nie powinna być wrząca, aby nie wyparzyć nasion lnu. Po zagotowaniu wody np. w czajniku wystarczy odstawić ją na kilka minut.
 2. Nasiona zalać gorącą wodą i odstawić na kilka minut pod przykryciem. Najlepiej zalać siemię lniane w niewielkim garnuszku, w którym można będzie je później zagotować.
 3. Po kilku minutach warto jeszcze postawić garnuszek z zalanymi wodą nasionami na kuchenkę i zagotować. Nie jest to pozycja obowiązkowa, ale kilkuminutowe gotowanie jest korzystne.
 4. Wywar odcedzić na sitku, kiedy po kilku minutach gotowania będzie miał już lekko żelową konsystencję. Nasiona nie są potrzebne, bo utrudniłyby aplikację płukanki.
 5. Odcedzony, gorący wywar z nasion lnu należy wzbogacić o olejek lniany. Jedna łyżeczka nasion lnu wymieszana z płukanką z siemienia lnianego to wystarczająca ilość.
 6. Do przygotowanej płukanki trzeba dolać pozostałą zimną wodę (jedną szklankę), aby uzyskać bardziej lejącą konsystencję i obniżyć temperaturę wywaru.
 7. W przygotowanej płukance moczyć włosy (np. w misce lub na umywalką). Zwilżone płukanką na bazie olejku lnianego włosy zawinąć w ręcznik.
 8. Po około godzinie czasu należy włosy dokładnie oczyścić delikatnym szamponem bez szkodliwych substancji obciążających włosy.

Jakie efekty przynosi płukanka do włosów na bazie oleju lnianego?

Rezultaty, jakich można spodziewać się po zastosowaniu płukanki z siemienia lnianego i oleju lnianego, są podobne do tych uzyskiwanych innymi maskami i odżywkami na bazie nasion lnu. Warto pamiętać, że po pierwszym użyciu włosy mogą być sztywne i trudniejsze do rozczesania, ale po dwóch pierwszych płukankach ten efekt minie i włosy będą podatniejsze na układanie, bardziej zdyscyplinowane, nawilżone, dociążone i błyszczące. Płukanka do włosów z oleju lnianego może także wydobyć naturalny skręt włosów.

7 Opinie