Niezwykle cennym olejkiem przeznaczonym do pielęgnacji włosów jest ten wytwarzany z palmy winnej. Roślina rośnie w południowej Azji, w tym między innymi w Indiach i na Półwyspie Malajskim. Olejek pozyskiwany jest z owoców, których średnica wynosi około 20 cm. Wewnątrz każdego kokosu mieszczą się po trzy nasiona. Jakie właściwości posiada olejek z palmy winnej?

Wszystkie olejki z nasion drzew palmowych posiadają stałą konsystencję, a w temperaturze pokojowej przybierają postać miękkiego i łatwo topiącego się produktu.

Przechowywane w lodówce tężeją. Olejek do włosów z palmy winnej pozyskiwany jest poprzez tłoczenie na zimno miąższu owoców lub nasion. Stosowany jest w przemyśle kosmetycznym jako specyfik natłuszczający i regenerujący uszkodzony naskórek. Kosmetyk także wpływa korzystnie na włosy i skórę głowy. Co ciekawe, wykorzystywane są prawie wszystkie części rośliny: drewno w przemyśle budowniczym, miąższ i sok w spożywczym, a męskie kwiaty sprzedawane są jako ozdoby.

Olejek z palmy winnej zawiera wiele cennych składników, które dbają o kondycję włosów i skóry głowy. Do tych substancji zalicza się między innymi: kwasy tłuszczowe (oleinowy, laurynowy, palmitynowy, stearynowy i linolowy) oraz substancje antyoksydacyjne. Dbają one o prawidłowe nawodnienie naskórka i kondycję pasemek. Regulują pracę gruczołów łojowych, przeciwdziałają namnażaniu się bakterii i drożdżaków odpowiedzialnych za powstawanie łupieżu, zapewniają skórze głowy naturalne pH. Odbudowują uszkodzony naskórek, łagodzą podrażnienia, wzmacniają cebulki włosowe. Olejek z palmy winnej zabezpiecza włosy przed działaniem szkodliwych czynników pochodzących ze środowiska zewnętrznego. Chroni skórę głowy i pasemka przed promieniowaniem słonecznym, zanieczyszczeniami powietrza, mroźnym wiatrem, wysuszającym działaniem niektórych składników zawartych w produktach oczyszczających i myjących. Regeneruje rozdwojone końcówki, zapewnia wygładzenie, nawilżenie i odżywienie.

Jak należy nakładać olejek z palmy winnej? Kosmetyk można nakładać na końcówki włosów, skórę głowy lub na całą długość pasemek. Aplikację przeprowadza się zarówno na włosach mokrych, jak i suchych. Niewielką ilość olejku nanosi się na włosy i/lub skórę głowy. Aby przyspieszyć i polepszyć działanie składników odżywczych, na głowę założyć można foliowy czepek i ręcznik. Wykonać można także masaż skóry głowy, który poprawi mikrokrążenie i pobudzi mieszki włosowe do efektywniejszej pracy. Po upływie około godziny olejek z palmy winnej zmywa się delikatnym szamponem (bez zawartości SLS) i na zakończenie zabiegu nakłada się odżywkę bez spłukiwania lub kilka kropel olejku kosmetycznego.

2 Opinie