Na wygląd włosów bardzo duży wpływ mają pory roku. Powinno się zwracać na nie uwagę, wybierając odpowiednią pielęgnację. Warunki atmosferyczne są istotnym czynnikiem, jeżeli przez cały rok chcemy zachwycać się naszą fryzurą.

Pielęgnacja włosów latem

To najtrudniejszy czas dla włosów, mimo że kojarzy się energią i odpoczynkiem. Włosom najbardziej szkodzą woda i słońce. Włosy po kąpieli np. w morzu, są szczególnie narażone na promieniowanie ultrafioletowe, które niszczy je w zawrotnym tempie. To nie wszystko. Słońce odbiera pasmom ochronę, przez co niszczeją jeszcze szybciej.

Ochrona włosów latem

Po kontakcie włosów ze słoną wodą umyj je delikatnym szamponem nawilżającym i nigdy nie zapominaj o odżywce! Dwa razy w tygodniu stosuj regenerującą maskę, najlepiej taką, która ma w składzie naturalne składniki. Olejowanie włosów jest bardzo ważnym elementem. Mają wiele właściwości, które odżywią pasma. Możesz też w ciągu dnia wcierać olejek w końcówki. Ziołowe płukanki do włosów na koniec mycia też się sprawdzą. Nie używaj prostownicy i suszarki – pozwól włosom wyschnąć naturalnie. Nigdy nie zapominaj o nakryciu głowy, bo to najlepsza ochrona. Czapka z daszkiem, chustka czy kapelusz ochronią skórę głowy przed poparzeniami.

Pielęgnacja włosów jesienią 

Jesienią włosy próbują zregenerować się po lecie, dlatego gruczoły łojowe produkują coraz więcej sebum i niekiedy włosy się przetłuszczają. Kiedy zmienia się klimat, nasz organizm też reaguje zupełnie inaczej. Zdarza się, że włosy zaczynają wypadać.

Jak pielęgnować włosy jesienią?

Zróżnicowana dieta to podstawa, zwłaszcza jesienią, gdy tracimy najwięcej włosów. Białko i witaminy wzmocnią je przed chłodem. Trzeba odpowiednio je nawilżać, aby nie produkowały nadmiernej ilości łoju. Na pewno sprawdzą się płukanki, zioła oraz wcierki. Włosy należy traktować delikatnie.

Pielęgnacja włosów zimą 

Zimą nasze włosy narażone są na niskie temperatury, które je niszczą. Suche powietrze w pomieszczeniach niszczy je tak samo. Włosy nie lubią też nagłych zmian, dlatego przejście z dworu do gorącego pomieszczenia sprawia, że narażone są na poważne ubytki. Często zimą przesadzamy z ilością produktów do stylizacji, co przyczynia się do utraty równowagi pracy gruczołów łojowych.

Jak dbać o włosy zimą?

Przede wszystkim pij dużo wody, co zapobiegnie przesuszeniu włosów. Dodatkowo przyda im się dużo witamin, dlatego też używaj odżywek i masek nasyconych witaminami. Nie zapominaj o naturalnych olejkach, które ochronią je przed uszkodzeniami. Używaj delikatnych szamponów nawilżających. Częstym problemem jest elektryzowanie się włosów zimą, dlatego zrezygnuj z syntetyków i postaw na bawełnę.

Pielęgnacja włosów wiosną

Włosy są słabe po zimie, dlatego często wypadają. Często są tak zniszczone, że nie wnikają w nie żadne składniki. Aby dobrać odpowiednią pielęgnację do tej pory roku, należy określić typ i rodzaj włosów. Bardzo prawdopodobne, że zmieniła się ich porowatość. Obserwuj swoje włosy. Jak w poprzednich porach roku sprawdzi się olejowanie. Dzięki temu zarówno skóra, jak i włosy odzyskają dobrą kondycję. Nie wiąż włosów zbyt ciasno i czesz je odpowiednim grzebieniem. Susz włosy wyłącznie chłodnym powietrzem lub pozostawiaj je do naturalnego wyschnięcia.