Olej kokosowy uznawany jest za jeden z najzdrowszych tłuszczów roślinnych, który świetnie sprawdzi się zarówno w pielęgnacji i gotowaniu. Uwielbiamy produkty, które możemy nałożyć na skórę, a w międzyczasie się nimi zajadać. Ale czy tak naprawdę wiemy coś więcej na temat rodzajów oleju kokosowego? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Sięgamy po niego bardzo chętnie, bo wiele mówi się o właściwościach oleju kokosowego – działa przeciwgrzybicznie, przeciwwirusowo i antybakteryjnie; przyspiesza metabolizm komórek; uelastycznia i odżywia zapewniając odmłodzenie i wiele innych. Niewiele z nas wie jednak, że olej kokosowy na rynku występuje w dwóch wersjach: rafinowanej lub nierafinowanej, które różnią się od siebie znacząco.

Czym różni się olej kokosowy rafinowany od nierafinowanego?

Najbardziej rzucająca się w oczy różnica to cena oleju kokosowego – olej rafinowany jest zdecydowanie tańszy. Warto wiedzieć jednak, że za różnicą w cenie stoi coś więcej, czyli odmienny proces produkcji. Nierafinowany olej kokosowy to naturalny tłuszcz pozyskany z owoców palmy kokosowej. Możemy go kupić w tej świeżej formie, ale również po obróbce chemicznej. Poddaje się go procesowi rafinacji, czyli oczyszczania z osadów roślinnych przy użyciu rozpuszczalników. Niestety wraz z nieczystościami w procesie rafinacji wypłukiwane są cenne składniki odżywcze oleju kokosowego. Zaletą rafinowanego oleju kokosowego jest jednak jego znacznie dłuższy termin przydatności do spożycia.

Jaki olej kokosowy wybrać – przed czy po rafinacji?

Zdecydowanie lepsze właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne ma olej kokosowy zimnotłoczony w wersji nierafinowanej. Mimo że nie jest oczyszczony, to ma bogatszy skład. Opinie o oleju kokosowych jednoznacznie wskazują, że w zdrowej diecie zaleca się spożywanie nierafinowanego oleju kokosowego. Nieoczyszczona wersja tego oleju ma – poza bogatszym składem i lepszymi właściwościami – przyjemną konsystencję i delikatny zapach orzecha kokosowego (czego pozbawiony jest olej rafinowany). Nierafinowany olej kokosowy przypomina gęste masło w białym kolorze, w temperaturze pokojowej jest stałe, ale rozpuszcza się już w kontakcie ze skórą. To sprawia, że lepiej się go nakłada i nie ma obawy przed ściekaniem lub brudzeniem opakowania wylewającym się olejem.

15 Opinie