Popularność oleju arganowego zapewne zaskoczyła Marokańczyków, którzy są jedynymi jego producentami na świecie. Znajdziemy go dziś w tysiącach kosmetyków do włosów, twarzy, a nawet całego ciała. Nazywa się go płynnym złotem Maroka, bo posiada szereg cennych z punktu widzenia pielęgnacji właściwości. Przekonaj się jakich.

Z drzewem arganowym wiąże się historia rdzennej ludności Maroka. Berberowie określali je „drzewem życia”, które pozwalało im przetrwać w pustynnym klimacie. Najcenniejszy produkt uzyskiwany z arganii żelaznej to olej. Dlaczego nazywany jest „eliksirem młodości”?

Olej arganowy – właściwości

Najważniejsze, co ma do zaoferowania olej arganowy, kryje się w jego wnętrzu. To olej wyjątkowo bogaty w działające ochronnie polifenole, cenne kwasy omega-6 oraz omega-9, a także dużą ilość witaminy E. Ten ostatni składnik w postaci kompleksu tokoferoli uważa się za skutecznego obrońcę naszego organizmu w walce z utleniaczami. To dlatego olej arganowy to silny antyoksydant.

Ze względu na sporo cennych składników odżywczych olej arganowy polecany jest szczególnie do pielęgnacji włosów, choć nadaje się też na inne części ciała. Zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów, nadaje im zdrowy blask, wygładza, przeciwdziała puszeniu i zmniejsza ich łamliwość.

Uznaje się go za świetny regenerujący olej do włosów. Nie te właściwości są jednak najważniejsze.

Olej arganowy to naturalna ochrona dla włosów, bo:

  • ochrania końcówki przed rozdwajaniem,
  • ogranicza szkodliwość wolnych rodników,
  • zabezpiecza włosy przed wysoką temperaturą,
  • działa jak naturalny filtr UV,
  • chroni przed innymi szkodliwymi czynnikami.

Właściwości oleju arganowego pozwalają na stosowanie go jako zamiennik dla odżywek do włosów lub maseczek o intensywnym działaniu. Stosowany regularnie zapewnia włosom zdrowie i miękkość. Kondycja pasm poprawia się od środka, a nie tylko powierzchownie.

Kiedy sięgnąć po olej arganowy?

Naturalny, tłoczony na zimno olej arganowy sprowadzony z Maroka sprawdzi się zarówno na włosach, jak i na skórze. Ze względu na sporą zawartość kwasów tłuszczowych wielonienasyconych najlepsze efekty da na włosach zniszczonych, o wysokiej porowatości. Olej arganowy będzie idealny także wtedy, gdy szukamy naturalnego specyfiku, który ochroni nasze włosy w trakcie stylizacji. Warto mieć go pod ręką zawsze wtedy, gdy suszymy, prostujemy lub kręcimy włosy na lokówkę. Pozwoli zachować im zdrowie i zminimalizuje uszkodzenia.

15 Opinie