Wszechstronny i naturalny kosmetyk do włosów, twarzy i ciała istnieje. To olej babassu, który doskonale nawilża, zapobiega starzeniu się i ujędrnia. Wbrew powszechnej opinii nie nadaje się do pielęgnacji włosów suchych i łamliwych. Wyjaśniamy, dlaczego i podpowiadamy, co powinnaś wiedzieć na jego temat.

Olejek babassu z powodzeniem kupimy w lepszych drogeriach z produktami ekologicznymi, a także w internetowych sklepach z półproduktami kosmetycznymi. Nie jest drogi, choć z pewnością nie dostaniemy go w cenie oleju rycynowego, najtańszego z naturalnych kosmetyków do włosów.

Kilka słów o pochodzeniu oleju babassu

Występujące na terenie Amazonii i Afryki (w rejonach okołorównikowych) drzewo palmowe attalea rokrocznie rodzi orzechy, z których na zimno tłoczony się olej babassu. Tak naprawdę ma on formę masła, ponieważ rozpuszcza się dopiero w temperaturze wyższej niż 25-30ºC. Ze względu na swoją zwartą konsystencję używa się go nieco inaczej niż innych olejów. Trzeba go najpierw rozpuścić.

Olej babassu – właściwości

Po względem składu olej babassu jest bardzo zbliżony do oleju kokosowego. Oba te produkty zawierają bardzo dużo kwasu laurynowego. To on sprawia, że masło babassu świetnie topi się na ludzkiej skórze i bardzo łatwo wchłania się bez uczucia lepkości. Podobnie zachowuje się na włosach. Wnika w ich strukturę, dlatego działa nie tylko powierzchownie.

Olej babassu do włosów. Jak działa?

Naturalny olej babassu polecany jest szczególnie do włosów niskoporowatych, czyli tych najmniej zniszczonych. Na nich sprawdzi się najlepiej, ponieważ niewielkie cząstki kwasów tłuszczowych nasyconych zapewnią idealną ochronę. Masło babassu najlepsze będzie dla włosów prostych, ciężkich, trudnych w stylizacji, które stale narażone są na czynniki szkodliwe np. prażące słońce.

1. Ułatwia rozczesywanie, ponieważ łuska włosa zostaje wygładzona. Olej babassu eliminuje szorstkość i łamliwość włosów, które potem nie plączą się tak bardzo.

2. Ochrania przed słońcem, dlatego że działa jak naturalny filtr UV. Stosuje się go w preparatach do opalania, może ochronić włosy przed szkodliwym promieniowaniem i wysoką temperaturą.

3. Przeciwdziała starzeniu się włosów, które ochrania przed szkodliwym działaniem czynników m.in. wolnych rodników. Działa przeciwstarzeniowo dzięki sporej zawartości witaminy E.

4. Skutecznie nawilża włosy i skórę głowy. Olej babassu reguluje gospodarkę wodno-lipidową skóry, dlatego włosy nie tracą tak wiele wody i mają stale prawidłowy poziom nawilżenia.

2 Opinie