Olejek sezamowy wytwarza się w procesie tłoczenia na zimno nasion sezamu. Zawiera mnóstwo składników odżywczych, w tym kwasy tłuszczowe, minerały i witaminy. Produkt można wykorzystać zarówno w przemyśle spożywczym, jak i kosmetycznym. Powszechnie stosuje się go podczas pielęgnacji włosów i skóry głowy. A w jaki sposób olejek sezamowy wpływa na ich kondycję?
Olejek sezamowy jest często używany podczas domowych zabiegów pielęgnacyjnych. Przyda się w szczególności do poprawy ogólnej kondycji włosów i skóry głowy. Może być wykorzystywany jako samodzielny kosmetyk oraz dodatek do maseczek i odżywek zakupionych w drogerii lub zrobionych przez nas w kuchni. Olejek sezamowy ma wiele cennych właściwości, o których wiedzą tylko te dziewczyny, które odważyły się go wypróbować. Sprawdź, co olejek sezamowy może zrobić dobrego naszym włosom i skórze głowy.
Jeżeli zmagasz się z nadmiernym wypadaniem włosów, olejek sezamowy na pewno ci pomoże. I to bez względu na przyczynę utraty włosów. Produkt z łatwością przenika do mieszków i cebulek włosowych, odżywiając je i wzmacniając. Tym samym włosy rosną dłuższe, mocniejsze i gęściejsze, a w trakcie kuracji pojawiają się tzw. baby hair. Co więcej, olejek sezamowy przeciwdziała przedwczesnemu siwieniu włosów, zachowuje naturalny kolor i odpowiedni poziom melaniny. Aby ochronić pasemka i skórę głowy przed procesami starzenia (lub nieco je opóźnić), należy regularnie wcierać niewielką ilość produktu.
Olejek sezamowy posiada również działanie ochronne i regeneracyjne. Zabezpiecza włosy przed promieniowaniem słonecznym, zanieczyszczeniami środowiska, słoną lub chlorowaną wodą, wysuszającymi substancjami zawartymi w niektórych produktach koloryzujących, uszkodzeniami chemicznymi i mechanicznymi oraz zabiegami fryzjerskimi. Tworzy wokół włosów ochronną barierę lipidową, a do tego zamyka łuski włosowe, wygładza i nabłyszcza. Olejek sezamowy może być pomocny w leczeniu wielu chorób skóry głowy, takich jak łupież, nadmierne przetłuszczanie się włosów i wysuszenie naskórka. Produkt ma bowiem właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, regenerujące i łagodzące. Koi stany zapalne i podrażnienia spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi naskórka i włosów lub składnikami obecnymi w kosmetykach.
Olejek sezamowy jest także pomocny w poprawie ogólnej kondycji włosów i skóry głowy. Dba o właściwy poziom nawilżenia, zapewnia włosom zdrowy połysk i dogłębne odżywienie. Wystarczy sporządzić leczniczą i kondycjonującą miksturę z olejku sezamowego, soku z cytryny i soku z buraka. Płyn nakłada się okrężnymi ruchami palców na skórę głowy i pozostawia na noc. Rankiem należy dokładnie umyć głowę i pozostawić włosy do wyschnięcia. Jeżeli chcesz użyć olejku sezamowego w formie odżywki, to nałóż go u nasady pasemek na około 30 minut. Aby wzmocnić działanie produktu, na głowę załóż ręcznik. Po upływie tego czasu włosy umyj ulubionym szamponem. Olejek sezamowy równie dobrze można nakładać na suche włosy po to, aby je nabłyszczyć, wygładzić i odżywić.
Powszechnie znane są także inne zastosowania olejku sezamowego. Odbudowuje rozdwojone końcówki włosów, regeneruje przesuszone końce pasemek i kompleksowo nawilża przesuszoną skórę głowy. W połączeniu z oliwą z oliwek lub jakimkolwiek innym olejkiem kosmetycznym daje niesamowite właściwości. Wzmacnia włosy uszkodzone zabiegami fryzjerskimi z zastosowaniem chemicznych substancji. Ponadto, olejek sezamowy można wykorzystać do masażu skóry głowy. Zabieg pobudzi krążenie krwi, wzmocni cebulki włosowe, odpręży i zrelaksuje.
włosy o zapachu sezamków 🙂
Widze ze chyba wszystkie te olejki chronią wlosy przed prostownicą lub syszarką
Stosowałam go kiedyś na bardzo podrażnioną skórę głowy i rzeczywiście mi pomógł
OO!dobry na siwienie, trzeba będzie kiedys kupic 😀
Dobry artykuł. Trafiłam tu bo szukam czegoś naturalnego i niedorogiego na wypadanie wlosow.
W kuchni zniosę ten zapach ale na pewno niee na sobie!